‹ Prev
Next ›
Fellowes Fortishred/High Security Shredder Waste Bags - 50 gal - 50" Height x 42" Width x 42.5" Depth - Plastic - Clear - 1 Carton
- Convenient bags keep work areas clean.
- Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties.
- Designed to fit Fellowes® shredder bins.
- 100% recyclable.
$62.99
Product Details
General Information
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Clear |
| Volume Capacity | 50 gal |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Width | 42" |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Name | Fortishred/High Security Shredder Waste Bags |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Height | 50" |
| Features | Recyclable ~ Disposable ~ Durable |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Document Shredding ~ Cleaning |
| Compatibility |
Fellowes Fortishred and High Security shredders
|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 42.5" |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
Fellowes shredder waste bags are designed to fit Fellowes® shredder bins. Convenient disposable bags keep work areas clean and make it easy for frequent emptying of shredder bins. Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties. 100% recyclable. Perfect for use in the home, office, home office, school, or wherever you shred papers and materials.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.