‹ Prev
Next ›
Fellowes Breyta™ Monitor Stands - Black - For Monitor - Adjustable Height, Ergonomic
- 3 height settings for ergonomic viewing comfort
- Legs clip in underneath platform for easy storage
- Device channel with charging access
- Portable design that is easy to set up, adjust and store away – ideal for hybrid working
- Modern and simple design aesthetic
- 100% recyclable in Australia and New Zealand through our take-back program. Please contact Fellowes Customer Service for more information
- Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5
$74.99
Product Details
General Information
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 15 kg |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Mounting | Freestanding |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 82 - 151 mm |
| Tablet compartment | Yes |
| Product colour | Black |
| Width | 354 mm |
| Depth | 304 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
Product Information
| Brand | FELLOWES INC. |
Description
FIRA International Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5. SCS Global Services Indoor Advantage™? Gold SCS Global Services Indoor Advantage™? Gold: Indoor Air Quality Certified to SCS-105 v4.2 Designed for people on the move Compact, portable design with built-in carry handle. Easy to set up, adjust and store away – ideal for hybrid working? environments. Device channel with charging access Cut outs allows for routing of charging cables whilst keeping your devices in view.