Fellowes AutoMax 200M Auto Feed Shredder
- Automatic shredding for personal use and enhanced productivity.
- 200-sheet automatic and ten-sheet manual shredding capacity .
- Maximum run time: 25 min on/30 min off.
- AccuFeed™ System provides fast automatic shredding.
- Auto reverse stops and reverses paper if a jam occurs.
- SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces.
- Energy saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after two minutes of inactivity.
- Innovative touch screen technology with back-lit LEDs.
- Shreds documents into 5/64” x 35/64" micro-cut particles (Security Level P-5).
- Safely shreds credit cards and staples.
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 25 Minute |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Product Color | Black |
| Sheet Shred Capacity | 200 Per Pass |
| Security Level | P-5 |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Shred Type | Micro Cut |
| Wastebin Capacity | 8.50 gal |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | Staples ~ Credit Card ~ Paper |
| Product Name | AutoMax 200M Auto Feed Shredder |
| Product Model | 200M |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Height | 22.2" |
| Features | Silent Shred ~ Energy Saving Mode ~ Pull-out Bin ~ Electronic Auto Start/Stop ~ Auto Reverse Technology ~ Jam Stop |
| Depth | 20" |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
This shredder can automatically shred up to 200 sheets of paper with the touch of a button or manually shred up to 10 sheets into 2154 (5/64" x 35/64"; security level P-5) micro-cut particles. This machine also safely shreds credit cards and staples. It is equipped with Accufeed™ Technology providing fast automatic shredding for increased productivity. Simply load the drawer, push the button and walk away. For jam prevention, this machine uses auto reverse technology which automatically stops and reverses the paper if a jam occurs. Also, the SilentShred™ Technology and energy saving sleep mode system allow this machine to integrate easily to any environment. With the ability to shred for up to 25 minutes before a cool down period is needed, it is ideal for personal deskside use and includes an 8.5-gallon pull-out bin.