Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 8 |
| Power Source | Battery/Solar |
| Product Color | Gray ~ Blue |
| Product Name | Handheld Calculator with Hard Case |
| Width | 2.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpcalculators.com |
| Height | 0.4" |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Depth | 4.1" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Calculator Features | 3-Key Memory ~ Sign Change ~ Auto Power Off |
Product Information
| Brand | Sharp |
| Type | Calculator |
Description
Extra-large display for easy readability. Automatically switches from solar to battery power in low light.