‹ Prev
Next ›
Dahle 448s Premium Rotary Trimmer w/stand - 20 Sheet Cutting Capacity - 51" Cutting Length - Self-sharpening, Sturdy, Metal Base, Automatic Clamp, Non-slip Rubber Feet - Aluminum, Metal, Metal, Steel, Plastic, Rubber - Blue - 59" Length - 1 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Self-sharpening blade cuts in both directions
- Dual cylinder aluminum guide bar for strength in trimming thicker material
- Automatic clamp holds work securely and prevents shifting
- German engineered for precision and accuracy
- Includes space-saving steel stand with paper catch for optimal cutting height
- Ground steel blade is encased in protective housing for safety
- Cuts up to 20 sheets of paper at a time
- Screened inch, metric, and angle guides for easy alignment
- Sturdy metal base provides solid a foundation
- Adjustable alignment guide for repetitive cutting
- Perfect for trimming large format paper, photographs, and cardstock
- StockCode: DAH448S
$1,925.00
Product Details
General Information
| Cutting Length | 51" |
| Product Material | Aluminum ~ Metal ~ Steel ~ Plastic ~ Rubber |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Width | 15.1" |
| Product Name | 448s Premium Rotary Trimmer w/stand |
| Length | 59" |
| Height | 37" |
| Features | Self-sharpening ~ Sturdy ~ Metal Base ~ Automatic Clamp ~ Non-slip Rubber Feet |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Application/Usage | Paper ~ Photo ~ Film ~ Fabric ~ Mat Board ~ Card Stock ~ Trimming ~ Office ~ Home ~ Education ~ Photography ~ Print ~ Vinyl |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Guillotines & Trimmers |
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.