P-touch P-touch Connected Label Maker with Case PTD610BTVP
- Full colour, high-resolution back-lit display
- Design and print labels from your PC or smartphone
- Store up to 99 labels for quick reprinting
- Fast print speeds and automatic tape cutter for high-volume jobs
- Includes tape cassette, AC adapter and carry case
- Prints 3.5, 6, 9, 12, 18 and 24mm labels
Product Details
General Information
| Form Factor | Handheld ~ Desktop |
| Product Color | Black |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Number of Font Sizes | 8 |
| Media Type | Label ~ Tape |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Print speed | 30 mm/sec |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Autocutter | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | Yes |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Width | 140 mm |
| Depth | 345 mm |
| Height | 345 mm |
| Weight | 2.76 kg |
| Package width | 152.4 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 330.2 mm |
| Package weight | 3.4 kg |
| Cables included | AC, USB |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Pallet gross weight | 277.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Machine & Accessories |
Description
Transform your office or business with a professional label printer from Brother. From larger offices through to wider business environments such as retail, to PT-D610BT offers a compact, easy to use label printer which prints clear, laminated labels in high resolution. With fast print speeds and an automatic cutter, the PT-D610BT is perfect for high-volume jobs, including organising important files and folders, asset management, conveying product information or creating inventory tracking labels. Prints labels up to 24mm in width and compatible with Brother's durable TZe tapes which provide resistance to water, abrasion, chemicals and temperature extremes, so you can be sure your labels will last over time. Create labels using the built-in keyboard, pair with a smart device using bluetooth, or connect to a PC via USB for additional labelling functionality using Brother's iPrint&Label app or P-touch Editor software. Includes AC adapter, tape cassette, carry case and USB cable.