Product Details
General Information
| Product Color | Metallic |
| Recycled | No |
| Width | 2.8" |
| Product Name | Metallic Crayons |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Features | Double Wrapped ~ Break Resistant ~ Non-toxic |
| Length | 1.1" |
| Height | 4.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
Product Information
| Brand | Crayola |
| Type | Wax Pencils & Crayons |
Description
Metallic crayons feature shimmery, slick colors to add a metal sheen to designs and coloring projects. Double-wrapped crayons offer extra strength to help prevent breakage. Reusable tuck box keeps everything organized and safely stored. Nontoxic crayons are perfect for drawing or doodling on dark or color paper.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.