‹ Prev
Next ›
Brother TZe Premium Glitter Laminated Tape - 12mm - Brother P-touch TZe-PR831 Black Print on Premium Glitter Gold Laminated Tape 12mm (0.47") wide x 8m (26.2') long
Non-Returnable
- Black text on premium gold label
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
$POA
Product Details
General Information
| Label colour | Black on gold |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-P710BT |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 20 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 40 g |
| Package type | Blister |
| Package weight | 46 g |
| Pallet gross height | 9.69 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 210 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Pallet gross weight | 236 kg |
| Products per pallet | 4200 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Genuine replacement TZe-PR831 premium labelling tape. Its sparkling gold coloured background gives a premium feel to name badges, signs, and makes it a great addition to customise your crafts, cards and gifts. Its laminated overcoat ensures that your labels will be well protected from damage. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.