- Prints on labels up to 4 wide, capable of printing shipping postage labels for packages.
- Fast printing up to 69 standard address labels per minute with black text at 300 dpi.
- Prints Brother DK pre-sized, easy-peel labels and continuous-length paper and film tapes. Auto cutter enables banners and signs up to 3 ft long.
- The Plug & Label feature lets you create and print labels without installing software on Windows PCs.
- Convenient, drop-in rolls. No ink or toner needed.
- Compatible with Linux®, Mac® and Windows®.
<
>
Brother QL-1100C Desktop Direct Thermal Printer - Monochrome - Label Print - USB - 4" Print Width - 1.2 lps Mono - 300 dpi - 4.09" Label Width x 36" Label Length - For Mac, PC, Android, iOS
Product Details
General Information
| Height | 5.9" |
| Depth | 8.7" |
| Application/Usage | Desktop |
| Cables Included | USB |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Label Print |
| Maximum Mono Print Speed | 1.2 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4" |
| Maximum Label Width | 4.09" |
| Packaged Quantity Condition | Each |
| Power Source | AC Supply |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | Mac ~ PC ~ Android ~ iOS |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Product Model | QL-1100C |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Media Type | Label ~ Shipping Label ~ Die-cut Label ~ Continuous Label ~ Name Badge Label ~ CD/DVD ~ Film ~ Removable Label ~ Non-adhesive Tag |
| Product Name | QL-1100C Label Printer |
| Weight (Approximate) | 3.65 lb |
| Width | 6.7" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Limited Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Thermal Transfer Printer |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
