- Up to two years of ink included.
- Business-capable features for home office environments, including automatic duplex printing and up to 20-sheet ADF.
- Includes 12 INKvestment; three LC20EBK, three LC20EC, three LC20EM and three LC20EY Super High-yield inks.
- 100-sheet paper tray capacity. Convenient single-sheet bypass tray for printing on envelopes and card stock.
- Print and scan from almost anywhere - smartphone, tablet, laptop, and desktop computer.
- Break free and go wireless. Enjoy the freedom of wireless connectivity - and no router needed with Wi-Fi Direct.
- Easily navigate to powerful features with a 2.7" Touchscreen display.
- Scan to popular Cloud services directly from the machine, including Google Drive, Dropbox, Evernote, and more6. Capture and digitize paper documents with Brother Cloud Apps for electronic storage or sharing.
Brother MFC-J985DW XL Inkjet Multifunction Printer - Color - Duplex - Copier/Fax/Printer/Scanner - 6000 x 1200 dpi Print - 2.7" LCD Touchscreen - Ethernet - Wireless LAN - USB 2.0
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) ~ Cortado ~ Mopria ~ Wi-Fi Direct ~ Brother iPrint&Scan ~ Google Cloud Print ~ Apple AirPrint |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 6000 x 1200 |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 2400 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Color |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 6.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Depth | 13.4" |
| Country of Origin | Philippines |
| Product Model | MFC-J985DW XL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Type | Photo Paper ~ Envelope ~ Index Card ~ Transparency ~ Plain Paper ~ Glossy Paper |
| Package Contents |
|
| Media Handling | 1 x Input Tray - 100 Sheet Capacity ~ 1 x Output Tray - 50 Sheet Capacity ~ 1 x Automatic Document Feeder - 20 Sheet Capacity |
| Product Name | MFC-J985DW XL Work Smart All - in - One with 12 INKvestment Cartridges |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Weight (Approximate) | 18.3 lb |
| Width | 16.5" |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Work Smart All-in-One Printer with INKvestment Cartridges offers an innovative, cost-effective solution for any home office. This color inkjet printer includes up to 2 years of ink with the included 12 Super High-yield ink cartridges that provide a total of approximately 7,200 black/white pages and 3,600 color pages. Easily navigate to powerful features with a 2.7" touch-screen display. Print 12 pages per minute and generate 6 copies per minute. Business-capable features include automatic two-sided printing, 20-sheet auto document feeder, 14.4Kbps fax modem, and wireless and mobile device connectivity. In addition to the 100-sheet input tray, the printer offers a single-sheet bypass tray for printing on envelopes and cardstock for added convenience. Print and scan from almost anywhere: smartphone, tablet, laptop and desktop computer. Enjoy the freedom of wireless connectivity with no router needed using Wi-Fi Direct. Scan to popular cloud services directly from the machine.
