‹ Prev
Next ›
Brother MFCJ6545DW Color Ink Fx,co,pt,sc,wifi,dup
Non-Returnable
- Experience truly uninterrupted printing, exceptional savings and super convenience with up to one year of ink, based on printing approximately 300 pages per month, using only the cartridges provided in-box.
- Brother reengineered its ink cartridges to hold more ink and created an internal ink storage tank delivering more pages of uninterrupted printing.
- Print for less than $0.01 per page in black and less than $0.05 per page in color with INKvestment Tank Ultra High-Yield replacement cartridges.
- Help take the guesswork out of when to replace ink by using the unique Brother Page Gauge, a visual, numerical way to know the amount of ink you've used and the amount of ink you have remaining.
- An up to 100-sheet multi-purpose tray delivers added capacity and lets you print on envelopes, cardstock and other media for diverse printing needs.
- Up to 50-sheet automatic document feeder helps save time with multi-page copy, scan and fax. Fast print speeds help get jobs done quickly.
- Print wirelessly from your desktop, laptop, smartphone and tablet.
- Versatile connection options with built-in wireless, Ethernet and Wi-Fi Direct or connect locally to a single computer via USB interface.
- Free online, live chat or phone support for the life of your product.
$POA
Product Details
General Information
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 4800 |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct ~ Google Cloud Print |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.2" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 18.8" |
| Additional Warranty Information |
2-Year Limited Warranty |
| Product Name | MFC-J6545DW Injket Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Width | 22.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Type | Plain Paper ~ Photo Paper ~ Index Card ~ Card Stock ~ Envelope |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity ~ 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity ~ 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity ~ 1 x Output Tray - 100 Sheet Capacity |
| Product Model | MFC-J6545DW |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
All-in-one inkjet printer features the INKvestment tank ink system to deliver reliable performance, enhanced productivity and professional results for home and small offices. Re-engineered INKvestment tank cartridges along with an internal ink storage tank deliver uninterrupted printing for up to one year without the need to purchase ink. Wireless connectivity allows you to print directly from your mobile device. Automatic two-sided printing helps save on paper costs. 3.7" touch screen allows easy onscreen navigation and simple operation. Printer also offers the ability to print, copy, scan and fax up to 11" x 17" pages.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.