- Helps improve your productivity with a fast laser printing speed of up to 27 ppm.
- Easily print two-sided documents.
- Produces professional output with crisp text and excellent graphics with a print resolution up to 2400 x 600 dpi.
- Meet all of your printing needs via an adjustable, 250-sheet capacity paper tray that handles letter or legal size paper and a manual feed slot for printing envelopes and letterhead.
- Use less toner and save money by using Toner Save mode for your less critical business documents.
- A manual feed slot and rear paper exit provide a straight-through paper path to ensure that all of your printed materials always look their best.
- Free online, live chat or phone support for the life of your product.
<
>
Brother HL-L2300D Laser Printer - Monochrome - Duplex - Laser Printer - 2400 x 600 dpi - 26 ppm Mono Print - USB 2.0
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 7.2" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 14.2" |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited |
| Weight (Approximate) | 15 lb |
| Width | 14" |
| Product Model | HL-L2300D |
| Product Name | HL-L2300D Monochrome Laser Printer |
| Operating System Supported |
Windows:
|
| Media Type | Plain Paper ~ Poster Paper ~ Recycled Paper ~ Brochure Paper ~ Envelope ~ Label ~ Specialty Paper |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
