- Fast, high-quality printing at up to 48ppm.
- Dual 520-sheet capacity paper trays adjustable for letter or legal and a 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes or alternative media types. Total capacity expandable to 1,610 sheets with optional tray.
- Low cost per page thanks to a super high-yield 12,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752).
- Easily share with others via built-in wireless or Gigabit Ethernet networking or print locally via USB interface.
- Print from mobile devices over a wireless network.
- Advanced security features to help protect sensitive documents.
- Create two-sided documents and help save paper with automatic duplex printing.
- Print professional business documents at up to 1200 x 1200 dpi resolution.
- Easy to use control panel with backlit LCD display for easy navigation and menu selection.
- Free phone support for the life of your machine.
<
>
Brother HL HL-L6200DWT Desktop Laser Printer - Monochrome - 48 ppm Mono - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - 1090 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - 100000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - USB
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Standard Input Media Capacity | 1090 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Country of Origin | Laos |
| Depth | 15.3" |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited |
| Weight (Approximate) | 35.1 lb |
| Width | 14.7" |
| Wireless Print Technology | Mopria ~ Wi-Fi Direct ~ Brother iPrint&Scan ~ Google Cloud Print ~ Apple AirPrint |
| Product Model | HL-L6200DWT |
| Product Name | HL-L6200DWT Monochrome Laser Printer |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Monochrome laser printer offers fast print speeds up to 48 pages per minute at 1200 x 1200 dpi for workgroups with higher print volumes. Backlit LCD makes navigating through the menu options fast and simple. Advanced security features help restrict unauthorized printing and protect your sensitive documents. Dual, 520-sheet input tray with 50-sheet multipurpose tray let you easily print envelopes and alternative media types. Automatic duplex printing allows you to quickly print two-sided documents to reduce paper consumption. Built-in wireless and Ethernet network interfaces enable you to share this printer with multiple users on your network.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
