‹ Prev
Next ›
Bostitch Deluxe Hand-held Stapler - Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 105 Staple - Half Strip - Staple Size: 0.25" - 2.50" Throat Depth - Chrome - Metal, Rubber - 1 Each
- Durable all-metal construction.
- Elegant chrome finish.
- Soft rubber cap for comfortable, ergonomic stapling.
- Anchor hole on stapler allows for countertop or desktop mounting.
- Visual staple reload alert window reveals low staple supply.
- Half-strip staple capacity (105 staples).
- Uses premium standard staples.
$26.26
Product Details
General Information
| Product Material | Metal ~ Rubber |
| Product Color | Chrome |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Staple Capacity | 105 |
| Staple Size | 1/4" |
| Stapler Type | Half Strip |
| Throat Depth | 2.50" |
| Product Model | BOS42100 |
| Product Name | Deluxe Hand-held Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Warranty Information |
7 years |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | 7 Year |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
A perfect hand-held stapler to share. Sturdy all metal construction provides long-lasting superior performance, while chrome finish adds a touch of elegance. Curved silhouette with soft rubber top cap provides lasting hand-held stapling comfort in the curves of your hand. Anchor hole on stapler provides an easy way to secure or mount to a desk, wall or countertop for community access. Staple reload alert window reveals low staple supply to avoid an unexpectedly empty stapler.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.