‹ Prev
Next ›
Bostitch 1/2" Heavy Duty Chisel Point Staples 1000 - Heavy Duty - 1/2" Leg - 1/2" Crown - Holds 85 Sheet(s) - Chisel Point - Silver - High Carbon Steel - 0.7" Height x 0.5" Width x 0.5" Length - 1000 / Box
- Developed for optimum performance in most heavy-duty staplers.
- Superior-quality high-carbon steel for reduced buckling and jamming.
- Extra-sharp chiseled points for maximum sheet capacity.
- Premium steel wire.
$11.99
Product Details
General Information
| Leg Length | 1/2" |
| Product Color | Silver |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 85 |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Name | 1/2" Heavy Duty Chisel Point Staples 1000 |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Country of Origin | Taiwan |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Heavy-duty staples are designed to deliver superior performance. Bostitch superior-quality, heavy duty staples are made with premium quality steel with extra high carbon content that reduces staple buckling and jamming. Designed with chisel point tips for maximum penetration.