Product Details
General Information
| Product Material | Vulcanized Rubber |
| Product Color | Gray |
| Product Name | Doorstop - Gray |
| Width | 2.3" |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Height | 1.3" |
| Length | 4.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Heavy Duty ~ Non-slip ~ Impact Resistant ~ Crush Proof |
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Standard Door ~ Floor ~ Carpet |
| Certifications & Standards |
W.B.E. |
Product Information
| Brand | Big Foot |
| Type | Wedge Doorstop |
Description
No slip rubber with extra-wide footprint. Suitable for use in homes and offices.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.