- Excellent for no-coated lenses, not for use with coated lenses.
- Anti-fog formula works in cold to hot and hot to cold conditions.
- Great for use on safety glasses, goggles, face masks and eye glasses.
<
>
Bausch + Lomb Sight Savers Pre-Moistened Cleaning Tissues - For Eyeglasses, Display Screen, Lens, Multipurpose - Pre-moistened, Anti-fog, Anti-static, Scratch Resistant - White - 100 / Pack
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Product Color | White |
| Product Name | Pre-moistened Cleaning Tissues |
| Width | 5" |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.bausch.com |
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Length | 8" |
| Height | 9.8" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Eyeglasses ~ Display Screen ~ Lens ~ Multipurpose |
Product Information
| Brand | Bausch + Lomb |
| Type | Computer Cleaning General |
Description
Individually packaged tissues treated with anti-fog formula for continuously clear glasses. Silicone based, anti-static formula cleans glass and plastic. Works in cold to hot and hot to cold conditions. Perfect for heavy and light industrial, office, sports and recreation. Excellent for non-coated glasses.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
