Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 2" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 600 |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 12 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | UltraDuty |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 600 / Box |
| Product Name | UltraDuty™ GHS Chemical Labels 2" x 2" , Permanent Adhesive, for Laser Printers |
| Features | Permanent Adhesive ~ Chemical Resistant ~ Abrasion Resistant ~ Temperature Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Warning Label |
Description
Waterproof and resistant to chemicals, abrasion, sun, tearing, and harsh temperatures. High-performance adhesive. Ideal for labeling drums, totes, pails, jugs and bottles.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.