‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Labels (18163) - x 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Paper - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 100 Total Label(s) - For Label Printer - 100 / Pack
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$9.39
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | White |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 100 |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed®, 2" x 4" , 100 Labels (18163) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Line | TrueBlock |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.