‹ Prev
Next ›
Avery® Printable Shipping Labels, 5.5" x 8.5" , 200 Labels (8426) - 5 1/2" Width x 8 1/2" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - White - Paper - 2 / Sheet - 100 Total Sheets - 200 Total Label(s) - 200 / Pack
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$67.08
Product Details
General Information
| Label Width | 5 1/2" |
| Label Length | 8 1/2" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Labels per Sheet | 2 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 200 |
| Product Name | Printable Shipping Labels, 5.5" x 8.5" , 200 Labels (8426) |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Jam-free ~ Smudge-free ~ Stick & Stay |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.