Avery® Clear Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" , 60 Labels (15664) - x 3 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - Clear - Film - 6 / Sheet - 10 Total Sheets - 60 Total Label(s) - For Label Printer - 60 / Pack
- Sure Feed technology helps deliver a reliable feed through your printer to avoid misalignments and jams.
- Permanent adhesive stays secure on a variety of surfaces including envelopes, plastic, cardboard, plastic, metal and glass.
- Matte clear labels blend into white surfaces for a printed-on look.
- Clear labels are perfect for personalizing envelopes, greeting cards, invitations and more with free templates at avery.com/templates.
- Peel and apply labels quickly with Easy Peel label technology; fold the sheet back to display the Pop-Up Edge for convenient peeling.
- 8.5" x 11" sheets.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 3 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | Clear |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 10 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 60 |
| Product Name | Clear Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" 300 Labels (15664) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Line | Easy Peel |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Easy Peel ~ Pop Up Edge |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
All your mailing is easier with these Clear Easy Peel® Mailing Labels. Labels virtually disappear on white and light colored surfaces. These labels feature exclusive Avery® Sure Feed® technology to improve print alignment and avoid jamming. The blue, textured strip on the top of each sheet provides better grip for printer rollers and helps feed the sheet through your printer. Ultrahold® permanent adhesive makes sure that these labels stick and stay without peeling, curling or falling off. The Pop-up Edge™ offers fast peeling--just bend the label sheet to expose the label edge, peel, then fold the sheet back to flat in a jiffy. They're also great as gift tags or as ID and organization labels. Easily import names, addresses and logos and print on your labels with free templates and designs from Avery® Design & Print. Get pages of professional-looking labels filled with eye-catching text and graphics.