Avery® Cable Labels, T-Style, 1.25" x 2" , 300 Total (61539) - Waterproof - 1 1/4" Width x 2" Length - Permanent Adhesive - T-shaped - Inkjet, Laser - White - Film - 30 / Sheet - 10 Total Sheets - 300 Total Label(s) - 1 Pack
- Keep your workspace tidy with self-adhesive T-style Avery Cable Labels which work great as cable label tags, electrical wire labels, breaker box labels and more
- Designed for better adhesion, the patent-pending contoured tail folds and seals over so that the T-style cable labels stick securely
- Built to last, the durable cable labels use a tear-resistant label material that is perfect for cable management
- Create eye-catching cable tag labels with the print-to-the-edge design that lets you print full-bleed templates that fill the entire header
- Print your own cable label tags with a laser or inkjet printer with Avery Design and Print or write on the labels directly with a pen, marker or pencil
Product Details
General Information
| Label Width | 1 1/4" |
| Label Length | 2" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Number of Sheets | 10 |
| Print Technology | Inkjet ~ Laser |
| Product Color | White |
| Product Material | Film |
| Shape | T-shaped |
| Total Number of Labels | 300 |
| Product Name | Cable Labels, T-Style, 1.25" x 2" , 300 Total (61539) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer | Avery |
| Features | Durable ~ Uncoated ~ Chlorine-free ~ PVC-free ~ Tear Resistant ~ Print-to-the Edge ~ Write-on Label ~ Self-adhesive ~ Flexible |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Wire & Cable Label |
Description
Easily identify your cables and cords with T-Style Cable Labels. Whether you need uniquely color-coded tags for a server room, cleanly printed cord organizers for the office or custom cord labels for electronics and chargers, these labels offer versatile cord organization and cable-management solutions. The uniquely shaped curved tail is designed for improved adhesion; it's folded over and sealed. Durable tag material is tear-resistant and waterproof without sacrificing flexibility. Compatible with both laser and inkjet printers, the printable cable labels are designed with a print-to-the-edge layout so that you can create high-visibility designs that fill the entire header. You can find a variety of free, online templates that let you create cable labels with your own text, logos, symbols, bar codes, custom colors and more. You can also write on the labels with markers, pens and pencils to fill in information on the spot. Each sheet includes 300 labels.