<
>
3M™ Privacy Filter for 21.5in Portrait Monitor, 16:9, PF215W9P - For 21.5" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Display Size Supported | 21.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti-glare | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Portrait |
| Product Name | Privacy Filter |
| Width | 10.56" |
| Country of Origin | United States |
| Durability | Scratch Resistant ~ Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Blue Light Reduction ~ Crystal Clear Image ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Limited Viewing Angle ~ Privacy ~ Reversible Matte-to-Glossy |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 18.75" |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Manufacturer | 3M |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
