- Perfectly suited for most of today's high-resolution monitors and displays.
- Provides premium privacy while maintaining the glossy clarity of your monitor screen.
- Glossy finish on both sides for enhanced clarity.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle.
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust.
- Reduces blue light transmission from the display.
- Easy to attach, remove and clean.
- Designed with advanced microlouver technology, creating an excellent high-resolution viewing experience.
<
>
3M™ High Clarity Privacy Filter for 15.6in Laptop, 16:9, HC156W9B - For 15.6" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Dust Resistant
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Anti-glare | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Color | Black ~ Glossy |
| Orientation | Landscape |
| Widescreen | Yes |
| Width | 13.56" |
| Product Name | High Clarity Privacy Filter |
| Country of Origin | United States |
| Durability | Scratch Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Blue Light Reduction ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ High Definition Clarity ~ Limited Viewing Angle ~ Privacy ~ Reversible Gloss-to-Glossy |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 7.63" |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Manufacturer | 3M |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
